بافت مو

بافت مو

بافت مو یکی از روشهای زیبایی موهاست که مورد علاقه بسیاری از خانم ها است. بافت مو از تنوع زیادی برخوردار است اما آیا تابحال درباره تاریخچه بافت مو و تحولاتی که در گذر زمان شامل آن شده است فکر کرده اید؟!

در دنیایی که هرروز و حتی هر ساعت ترندهای جدیدی در زمینه های مختلف مد و زیبایی معرفی می شود بافتن مو جزو آن چیزهایی بوده است که هرگز از مد نیفتاده و همیشه جایگاه خاص خود را در آرایش و زیبایی مو داشته است.
اما تا چه اندازه درباره بافتن مو و تاریخچه آن اطلاع دارید؟ آیا می دانید این روش از چه زمانی اختراع شد و مورد استفاده قرار گرفت؟ موضوع از چند دهه و چند قرن هم فراتر می رود و به دوران باستان می رسد.

شواهد تاریخی حاکی از آن است که بشر از حدود 3500 سال پیش از میلاد یعنی بیش از 55 قرن پیش روش بافتن موها را ابداع کرده است که در ابتداع به صورت بافت سنبلی ساده ای که همه ما می شناسیم بوده است اما به تدریج روش های دیگری برای بافت مو هم ابتداع شده است مثل بافت فرانسوی، بافت آلمانی، بافت چهارتایی و بافت های دیگری که هرکدام به یک نشانه فرهنگی و مذهبی خاص در جامعه زمان خود تبدیل شده اند.

آن طور که کارشناسان تاریخی و آرایشی می گویند بافتن مو به عنوان یکی از روش های آرایش و جمع کردن مو تاریخچه بلند و بالایی برای خود دارد که در این مقاله به بخش هایی از آن اشاره می کنیم.

درباره هنر بافت مو بیشتر بدانید

ریشه های بافت مو به قاره آفریقا بازمی گردد، در حدود 3500 سال قبل از میلاد زنان آفریقایی علاقه خاصی به بافتن موهای خود پیدا کردند، اولین قبیله آفریقایی که بافتن مو (به شکل افریقایی شناخته شده) را به عنوان یک سنت خاص به کار برد قبیله هیمبا Himba در نامیبیا بود که برای قرن ها ادامه داشت و به قبایل دیگر نیز منتقل شد و روش و شکل خاصی که هر قبیله برای بافتن موهای خود به کار می برد به عنوان نشانه خاص مردم آن قبیله و حتی نشانه سن، ثروت، وضعیت تاهل و مذهب آنان نیز شناخته می شد.

در این زمان بافتن مو در واقع نوعی هنر اجتماعی بود چون به خاطر دشواری و زمانبر بودن این کار باعث ایجاد ارتباط بین افراد می شد به طور مثال وقتی افراد مسن موهای کوچک ترها را می بافتند بچه ها نیز این روش را از آن ها فراگرفته و خود روش های جدیدتری را ابداع می کردند که به توسعه این هنر خاص انجامید.

این هنر در طول هزاران سال به همه نقاط جهان اشاعه یافت و در اوایل قرن بیستم بود که در دنیای غرب بافتن مو به روشی محبوب تبدیل شد و همه زنان و کودکان و حتی مردان نیز این روش را برای آرایش موهای خود استفاده می کردند.

به طور کلی می توان تاریخچه بافتن مو را به این شکل خلاصه کرد که در 3500 سال قبل از میلاد بافت آفریقایی ساده در میان قبایل آفریقایی، در 3100 قبل از میلاد بافت آفروی بلند در مصر باستان و در قرن اول میلادی بافت معمولی مو گرد در بالای سر در یونان رایج شد.

در قرن پنجم میلادی نیز بافت ساده میان قبایل سرخپوستی آمریکای شمالی رایج بود در حالی که بین سال های 1066 تا 1485 بافتن ساده مو پشت سر در اروپا محبوبیت زیادی داشت.

چینی ها نیز بافت ساده پله ای را در بین سال های 1644 و 1912 به کار می بردند اما مدل بافت کارائیبی در دهه 1970 محبوب شد و در حال حاضر با وجود اینستاگرام، یوتیوب و شبکه های دیگر مدل های مختلف بافت مو محبوب و مورد استفاده بسیاری از افراد در جهان است و شما می توانید با این ویدئوهای آموزشی انواع مختلف بافت مو را به سادگی فرابگیرید و روی موهای خود امتحان کنید.

تحولات هنر بافت مو

در طول قرن ها اگرچه روش های اصلی بافت مو بدون تغییر باقی مانده است اما ترفندهای استایل آن روز به روز تغییر می کند و در هر دوره شاهد معرفی ترندهای جدیدی برای آن هستیم.

در دوره حاضر بافت مو بسیار محبوب است و به اشکال مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و حتی زنان و مردانی که در گذشته از آن استفاده نمی کردند امروزه به لطف اینترنت و فرهنگ جهانی ناشی از آن بافت مو را به راحتی می پذیرند و به کار می برند.

خانم ها سلیقه متنوع تری در استفاده از بافت مو دارند و آن را به روش های مختلفی از ساده و تمیز گرفته تا طبیعی و نامرتب به کار می برند که زیبایی خاص خود را دارد و نشانه ای از به روز بودن و به اصطلاح باحال بودن است.

کارشناسان می گویند در دنیای امروز مدل های آزادتر و نامرتب تر بافت مو مقبولیت بیشتری دارد و مدل های سفت و سخت (مثل روشی که سرخپوستان به کار می بردند) چندان محبوب نیست و اگ دوست دارید به روز باشید بهتر است مدل های آزاد و نامرتب بافتن مو را به کار ببرید چون شیک تر، راحت تر و برای موهای کم ضررتر است.

حتی روش بافت آفریقایی که در میان مردم آفریقایی-آمریکایی رایج شده است به روز شده و مدل های متنوع تری برای آن معرفی شده که به سفت و سختی گذشته نیست و آزادی بیشتری دارد. اگر نگاهی به سالن های زیبایی محله هارلم نیویورک بیندازید متوجه معنای این گفته خواهید شد.

بافت مو و فرهنگ مرتبط با آن

همان طور که گفتیم بافتن مو تنها یک روش و استایل آرایش مو نیست بلکه یک هنر از نوع اجتماعی است.

امروزه زنان و مردان به دلایل مختلف چه آرایش روزمره و چه آماده شدن برای مناسبت های مختلف موهای خود را می بافند و معنای فرهنگی که در گذشته در ارتباط با آن وجود داشت تقریبا از بین رفته است هرچند می توان نشانه هایی از آن را در خرده فرهنگ های کشورهای غربی مثل فرهنگ آفریقایی-آمریکایی یا بومیان آمریکای شمالی مشاهده کرد.

آشنایی با تاریخچه هنر بافت مو

اگر قصد بافتن موهای خود را دارید توصیه می کنیم از بافت و جنس طبیعی موهای خود برای این کار بهره ببرید و هر گونه صاف کردن یا ویو کردن را کنار بگذارید تا به این شکل آسیب و فشار کمتری به موها وارد کنید.

آرایشگاه الهاآرایشگاه سمیرا غلامیآموزشآموزشگاه آرایشگری سمیرا غلامیبافت موبافت مو در سالن الهادسته‌بندی نشده

آرایشگاه الهاآرایشگاه زنانهآرایشگاه سمیرا غلامیانواع بافت موانواع بافت مو درسالن الهابهترین سالن زیبایی در رشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *